Blog serwisu sprintmoney.pl


Czym jest zdolność kredytowa?

Dodany: 2019-03-18 Odsłon: 2139

Zastanawiając się nad wzięciem pożyczki, musisz najpierw dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać. Najważniejsze w tym wypadku jest pojęcie zdolności kredytowej, które odgrywa kluczową rolę w całym procesie. Jednak co to właściwie jest zdolność kredytowa i w jaki sposób o nią zadbać? Zdolność kredytowa to, najprościej mówiąc, zdolność do terminowej spłaty zaciągniętego kredytu. Wyznacza się ją, wykonując dwie analizy. Pierwsza z nich to analiza ilościowa.

Zdolność kredytowa

Uwzględnia się w niej miesięczne dochody wnioskodawcy oraz wydatki, z których najważniejsze są stałe koszta takie jak opłaty mieszkaniowe, za media. W razie posiadania rat pożyczek do spłaty również traktuje się je jako wydatki. Analizuje się tu różnicę pomiędzy dochodami a wydatkami, aby sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca posiada środki na spłatę. Z kolei analiza jakościowa dotyczy ważnych czynników, które mogą mieć wpływ na przyszłość finansową wnioskodawcy.

Zalicza się do nich takie informacje jak wiek, stan cywilny, poziom wykształcenia czy ilość osób na utrzymaniu. Dla banków ważną informacją jest również wiarygodność kredytowa, którą sprawdza się poprzez pobranie raportu z BIK. Znajdują się tam informacje o minionych i obecnych zobowiązaniach, a także o tym, czy raty były spłacane terminowo.


Serwis SPRINTMONEY.pl nie wydaje decyzji w sprawie wniosków, ani nie jest pożyczkodawcą. SPRINTMONEY.pl ułatwia odnalezienie oferty odpowiedniej pożyczki sposród wielu pożyczkodawców. Samo wypełnienie wniosku nie gwarantuje pozytywnego jego rozpatrzenia. Okres oczekiwania na wypłatę pieniędzy może się różnić w zależności od pożyczkodawcy.


W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies.
Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej