Blog serwisu sprintmoney.pl


Samodzielne odkładanie pieniędzy na emeryturę

Dodany: 2019-03-07 Odsłon: 3991

Głodowe stawki przewidywanych świadczeń emerytalnych skutecznie zachęcają do samodzielnego odkładania pieniędzy, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. ZUS, który swoim funkcjonowaniem przypomina klasyczną piramidę finansową, prędzej czy później upadnie, dlatego lepiej przygotować się na to zawczasu, aby nie musieć sięgać po pożyczki.

Oszczędzanie na emeryturę

Jednak od czego najlepiej zacząć? Po pierwsze wykształć w sobie nawyk regularnego odkładania pieniędzy na osobne, specjalnie do tego przeznaczone konto. Zaraz po otrzymaniu miesięcznego wynagrodzenia przelej jego ustaloną część na przykład na lokatę oszczędnościową.

Jeśli będzie ona wystarczająco wysoko oprocentowana, pozwoli zneutralizować negatywne skutki inflacji. Wysokość oszczędzanej kwoty zależy indywidualnie od każdego. Jednak warto, aby było to minimum 10% pensji. Oczywiście im więcej zarabiasz, tym więcej możesz oszczędzić.

Najważniejsze jest realne spojrzenie na sytuację. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki poziom życia na emeryturze będzie Ci odpowiadał i jaki majątek potrzebujesz w tym celu zgromadzić. Później pozostaje już tylko obliczenie, ile powinieneś miesięcznie odkładać, aby osiągnąć swój cel. Zdecyduj także, w jakim wieku chcesz zakończyć pracę, aby mniej więcej oszacować, na jak długo zebrane środki będą musiały Ci wystarczyć.


Serwis SPRINTMONEY.pl nie wydaje decyzji w sprawie wniosków, ani nie jest pożyczkodawcą. SPRINTMONEY.pl ułatwia odnalezienie oferty odpowiedniej pożyczki sposród wielu pożyczkodawców. Samo wypełnienie wniosku nie gwarantuje pozytywnego jego rozpatrzenia. Okres oczekiwania na wypłatę pieniędzy może się różnić w zależności od pożyczkodawcy.


W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies.
Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej